---

Denné zamyslenie na 11. máj

 

Keď už teraz viem, že viac nemôžem používať falošnú odvahu, ktorá je v skutočnosti iba predstieraním sily, usilujem sa a prosím o dvadsaťštyrihodinovú odvahu meniť to, čo meniť môžem. Jasné, toto nie je ten druh odvahy, ktorý ma urobí silným a nebojácnym človekom doživotne, schopným zvládnuť statočne všetky možné situácie. To, čo potrebujem, je skôr pretrvávajúca a rozumná odvaha, ktorá ma prevádza deň po dni – odvaha robiť iba to, čo môžem urobiť dnes a vyhýbať sa všetkému strachu a starostiam v súvislosti s konečným výsledkom.

 

Čo pre mňa znamená odvaha dnes?

 

Dnes sa modlím

Nech sa púšťam iba do vecí, ktoré mám šancu zmeniť. Zmena musí začať vo mne, deň po dni. Nech viem, že už prijatie je často formou odvahy. Prosím nie o superodvahu, ale iba o vytrvalosť zvládať, čo mi život prinesie, bez toho, aby ma to premáhalo.

 

Dnes si zapamätám

Odvaha znamená zvládať deň po dni.

 

---

Denné zamyslenie na 12. máj

 

Každý deň potrebujem odvahu, podobne ako túžbu vyhnúť sa stávke – jedinému návykovému činu. Musí to byť pretrvávajúca odvaha bez odchýlok, nerozvážnosti a strachu z prekážok. Toto by vyzeralo ako ťažká úloha, keby sa to však nevzťahovalo iba na tento deň, a keby mi práve v tento deň nebolo dané veľa sily.

 

Vzťahujem Modlitbu vyrovnanosti na celý môj život?

 

Dnes sa modlím

Nech mi každé nové ráno ponúkne odvahu, ktorá mi vystačí na celý deň. Ak sa moja odvaha obnovuje každý deň, a viem, že jej potrebujem dosť akurát na deň, táto odvaha bude vždy čerstvá a jej zásoby nevyčerpám. Nech si uvedomujem, tak ako plynú dni, že toho, čoho som sa obával v začiatkoch uzdravovania, sa už viac nebojím; že moja denná dávka odvahy mi teraz pomáha zvládať väčšie problémy.

 

Dnes si zapamätám

Bože, daj mi odvahu – len pre dnešný deň.

 
---

Denné zamyslenie na 13. máj

 

Keď sa človek každé ráno zobúdza a vstáva z postele s nervami na prasknutie a s bôľom v srdci, aby čelil desivej realite; keď sa človek behom dňa tacká smerom k priepasti zúfalstva, túžiac zomrieť, ale zároveň to odmietajúc; keď sa človek na ďalší deň ráno zobudí a celé toto znova zopakuje - tak to si vyžaduje riadnu guráž. Vyžaduje si to veľkú dávku skutočnej odvahy prežiť; odvahy, ktorú možno zúročiť, ak tento človek nájde cestu k Anonymným gamblerom. Prešiel totiž tvrdou školou odvahy a keď príde do Programu AG, objaví nové, vynikajúce spôsoby, ako môže túto svoju odvahu využiť.

 

Mám odvahu na to, aby som to nevzdával, deň po dni?

 

Dnes sa modlím

Nech zúročím „guráž na prežitie“, ktorá mi ostala z mojich hráčskych dní, v Programe AG. Ak som bol schopný „nepovoliť“, aby som prežil trápenia mojej závislosti, nech pretransformujem túto istú vôľu prežiť do môjho uzdravovania v programe. Nech používam odvahu novými, konštruktívnymi spôsobmi.

 

Dnes si zapamätám

Boh ma zachoval nažive, aby som pomáhal uskutočňovať Jeho zámer.

 
---

Denné zamyslenie na 14. máj

 

„Veľmi rozšírený omyl – konať podľa svojho presvedčenia. Skôr ide o to, či máme odvahu útočiť na presvedčenie,“ napísal Nietzsche. Program Anonymných gamblerov mi pomáha zbavovať sa mojich starých myšlienok cez zdieľanie sa s druhými a prácu na Dvanástich krokoch. Potom ako som urobil nebojácnu morálnu a finančnú inventúru samého seba; potom ako som priznal sebe a inej ľudskej bytosti presnú povahu svojich chýb a potom ako som sa stal celkom pripraveným, aby boli tieto moje charakterové chyby celkom odstránené – pokorne požiadam Boha, aby odstránil moje nedostatky.

 

Snažím sa držať sa Programu so všetkým, čo k nemu patrí?

 

Dnes sa modlím

Prosím, nech môžem pokračovať v uplatňovaní Dvanástich krokov, stále znova a znova, ak to bude potrebné. Program funguje pre tisíce a tisíce uzdravujúcich sa patologických gamblerov na celom svete. Môže fungovať aj pre mňa. Nech sa pravidelne zastavujem a pozerám, či naozaj uplatňujem Program AG, tak ako je predkladaný.

 

Dnes si zapamätám

Krok za krokom.

 
---

Denné zamyslenie na 15. máj

 

Keď sa obzerám späť za poslednými dňami zúfalstva predtým, ako som sa dostal k Anonymným gamblerom, viac ako na všetko ostatné si spomínam na pocity samoty a izolácie. I keď som bol obklopený ľuďmi, vrátane mojej vlastnej rodiny, pocit osamotenosti bol naozaj nesmierny. I keď som sa snažil byť spoločenský a nosil som masku dobrej nálady, obyčajne som sa hrozne hneval na to, že nikam nepatrím.

 

Zabudnem niekedy na ten biedny pocit „samoty v dave“?

 

Dnes sa modlím

Ďakujem Bohu za tú najväčšiu radosť, ktorá sa mi dostala okrem mojej abstinencie od hrania – za pocit, že už viac nie som sám. Nech sa nenazdávam, že pocit osamelosti vymizne zo dňa na deň. Nech viem, že počas môjho uzdravovania zažijem aj chvíle samoty, zvlášť preto, lebo sa musím odtrhnúť od svojich predošlých parťákov-gamblerov. Prosím, nech nájdem nových priateľov, ktorí sa uzdravujú. Ďakujem Bohu za spoločenstvo Anonymných gamblerov.

 

Dnes si zapamätám

Nie som sám.

 
---

Denné zamyslenie na 16. máj

 

Mnohí z nás v programe Anonymných gamblerov spomínajú na to, že sme pôvodne hrali, aby sme „niekam patrili“, aby „sme sa cítili ako bosovia“ alebo aby „sme boli súčasťou davu“. Iní z nás živili svoju závislosť, aby „zapadali“ – aby sme sa cítili, aspoň na krátky čas, ako zvyšok ľudstva. Niekedy naše hranie malo želaný efekt a dočasne v nás utišovalo pocity odlúčenosti. Ale keď nával akcie pominul, zvyčajne sme ostali s pocitom ešte väčšej samoty a nepovšimnutosti, viac „iní“ ako kedykoľvek predtým.

 

Mám niekedy pocit, že „u mňa je to celkom inak“?

 

Dnes sa modlím

Bože, daj, nech prekonám v sebe pocit „odlišnosti“ či určitej jedinečnosti, pocitu, že nikam nepatrím. Možno to bol predovšetkým práve tento pocit, ktorý ma priviedol k hraniu. Bránil mi tiež vidieť vážnosť mojej závislosti, keďže som si vravel: „Ja som iný. Ja to zvládnem.“ Nech som si teraz vedomý toho, že niekam naozaj patrím – k obrovskému Spoločenstvu ľudí, ako som ja. S každou skúsenosťou, o ktorú sa podelím, sa vytráca moja „unikátnosť“.

 

Dnes si zapamätám

Nie som unikát.

 
---

Denné zamyslenie na 17. máj

 

Keď sme sa cítili vinní, ponížení alebo sme sa hanbili či už za samotnú našu závislosť alebo za veci, ktoré sme robili, keď sme „boli v akcii“, všetko to zosilňovalo naše pocity, že sme vyvrheli. Občas sme sa tajne strachovali alebo sme vlastne verili, že si zaslúžime všetky tie bolestné pocity. Niekedy sme mali dojem, že sme skutočne outsideri. Tmavý tunel našich životov sa zdal byť hrozný a nekonečný. Svoje pocity sme ani nedokázali vysloviť, a sotva sme dokázali vydržať na ne myslieť. A tak sme sa čoskoro znova pustili do hrania.

 

Pamätám si dobre, aké to bývalo?

 

Dnes sa modlím

Nech si pamätám, ako často som sa počas mojich hráčskych dní cítil sám so svojou hanbou a vinou. Ani falošná veselosť na hráčskych záťahoch, ani plytké vzťahy nadviazané v herni či stávkovej kancelárii nedokázali zabrániť, aby som sa cítil ako outsider. Nech si vážim možnosť nájsť si nových priateľov prostredníctvom Spoločenstva. Nech viem, že moje vzťahy budú už teraz zdravšie, menej závislé a zrelšie.

 

Dnes si zapamätám

Vďaka Bohu za nových priateľov.

 
---

Denné zamyslenie na 18. máj

 

V dňoch, kedy som hrával, som sa pokladal za „samotára“. Hoci som bol často s inými ľuďmi – videl som ich, počul som ich, dotýkal som sa ich – väčšina mojich dôležitých dialógov bola s mojím vnútorným ja. Bol som si istý, že nikto iný by mi nerozumel. Keď zoberiem do úvahy moju vtedajšiu mienku o sebe, asi som ani nechcel, aby mi niekto iný rozumel. Usmieval som sa cez zaťaté zuby, dokonca aj keď som vnútri zomieral.

 

Začalo to, aký som vo svojom vnútri, zodpovedať tomu, aký som navonok, odkedy som v programe Anonymných gamblerov?

 

Dnes sa modlím

Nech sa moje telesné, emocionálne, intelektuálne a duchovné ja znovu zjednotia v celistvú osobu. Ďakujem mojej Vyššej sile, že mi ukazuje, ako zladiť môj vonkajšok s mojím vnútrom, aby som sa smial, keď mám chuť sa smiať, plakal, keď cítim smútok, uznal svoj hnev, strach či pocit viny. Prosím o celistvosť.

 

Dnes si zapamätám

Stávam sa celistvým.